Arbeidet med Rødlista er utført av 26 ekspert-komiteer som til sammen har vurdert tilstanden for ca. 21 000 flercellete arter som forekommer naturlig i norske områder. Dette er vel halvparten av de ca. 40 000 flercellete artene vi kjenner i Norge. For de resterende artene har vi ikke nok kunnskap om forekomst og taksonomi til å gjøre en rødlistevurdering.
2398 truete arter
Begrepet truet art brukes om arter som er vurdert til å ha en bestandssituasjon som gjør at det er over 10 % sannsynlig at de vil være borte fra norske områder om 100 år. Dette inkluderer kategoriene kritisk truet (CR), sterkt truet (EN) og sårbar (VU), og 2398 arter er vurdert til å tilhøre en av disse kategoriene. I tillegg kommer 47 truete arter på Svalbard .
Av 2398 truete artene i Rødlista 2010 er 276 arter (1,3 % av alle vurderte arter) klassifisert som kritisk truet. Av arter i denne kategorien kan nevnes honningblom (Herminimum monorchis) keiserkjuke (Rigidoporus crocatus), klippeblåvinge (Scolitantides orion), ål (Anguilla anguilla), lomvi (Uria aalge) og bredøre-flaggermus (Barbastella barbastellus)
Rødlista 2006 hadde i alt 285 arter i kategorien kritisk truet. Eksempler på arter som etter revisjonen ikke lengre er kritisk truet er orkideen rød skogfrue (Cephalanthera rubra), som i Rødlista 2010 er nedjustert til sterkt truet og soppen ferskenpote (Rhodotus palmatus) som også er nedjustert til sterkt truet.
Kategorien sterkt truet inneholder 872 arter (4,1 % av alle vurderte) og kategorien sårbar inneholder 1250 arter, som utgjør 5,9 % av de vurderte artene. Noen eksempler på arter i kategori sterkt truet er krykkje (Rissa tridactyla), uer (Sebastes marinus), pusleblom (Anagallis minima), ildsandbie (Andrena marginata) og rødskjeggrovflue (Eutolmus rufibarbis). I kategorien sårbar finner vi i 2010-utgaven av Rødlista arter som gaupe (Lynx lynx), fiolett gullvinge (Lycaena helle), altaihaukeskjegg (Crepis multicaulis)og teist (Cepphus grylle).
Utdødde arter Totalt 125 arter er i Rødlista 2010 vurdert til å være regionalt utdødd (RE), de fleste er biller og veps. Dette er 41 flere enn i Rødlista 2006. Imidlertid er ingen av disse artene antatt å ha dødd ut siden 2006. Plasseringen i kategori RE er en følge av ny kunnskap som er samlet og sammenstilt, samt ny tolkning av tidligere data.
Hvilke artsgrupper har flest rødlistearter Det er flest truete arter i artsgruppene biller (444 arter), sopp (418 arter), sommerfugler (340 arter), karplanter (220 arter) og lav (216 arter). Ser vi på noen av de øvrige og allment mest kjente artsgruppene er fordelingen av truete arter slik: fugl (36 arter), pattedyr (16 arter), fisk (8 arter) og amfibier og reptiler (2 arter).
Flest rødlistearter i sørøst Nytt i Rødlista 2010 er at forekomsten av reproduserende bestander av truete og nær truete (NT) arter er oppgitt på fylkesnivå. Denne oversikten viser at det finnes flest truete og nær truete arter i de sørøstlige delene av landet, med flest arter i Oslo og Akershus (1462 arter), Vestfold (1132 arter), Telemark (1118 arter), Østfold (1104 arter) og Buskerud (1097 arter). Færrest arter i disse kategoriene er funnet i Troms og Finmark med henholdsvis 350 og 411 arter.
Det er flest truete arter i skog 1838 truete eller nær truete arter har sine leveområder i skog. Dette utgjør vel halvparten av alle truete eller nær truete arter. Kulturmark er i denne sammenheng også en særlig viktig naturtype med 741 truete eller nær truete arter. Av de øvrige naturtypene har kysttilknyttete naturtyper 368, våtmark 275, ferskvann 267, flomsonen 216 og arktiske og alpine områder 147 truete eller nær truete arter. I det rent marine miljøet er det bare identifisert 87 truete og nær truete arter. Dette lave tallet skyldes blant annet at vi har svært lite kunnskap om mange av de marine artsgruppene.
Hvilke faktorer gjør at arter blir rødlistet? Påvirkninger på arters leveområder forårsaket av tidligere eller nåværende menneskelig aktivitet er den klart viktigste faktor når det gjelder arters risiko for å forsvinne fra Norge. Dette gjelder for hele 87 % av de 3682 truete og nær truete artene.
2061 av de truete og nær truete artene er antatt å være negativt påvirket av arealendringer knyttet til fysiske inngrep i forbindelse med boligbygging, veibygging, industriutvikling og lignende, 1406 er antatt å være negativt påvirket av arealendringer
knyttet til skogbruksaktivitet, mens 661 arter er antatt å være negativt
påvirket av jordbruk eller endring i bruk av nåværende eller tidligere
jordbruksareal.
|
 |
|
Fra toppen og ned: Ål (Anguilla anguilla), (CR), Foto: Arild Hagen. Børsteflaggermus (Myotis nattereri), (CR), Foto: Naturformidling van der Kooij. Ildsandbie (Andrena marginata) (EN), Foto: Frode Ødegaard. Tårekjuke (Inonotus dryadeus), (CR). Foto: Tove Hafnor Dahl. Råteskorpion (Allochernes wideri), (EN), Foto: John Hallmén. Huldrestry (Usnea longissima), (EN), Foto: Einar Timdal, NHM, UiO. |
| |