Feltkurs i bryologi, lichenologi og entomologi, Skibotn, Troms, 2. - 7. aug. 2010
Artsdatabanken og Norges forskningsråd har innvilget støtte til etablering av en forskerskole i biosystematikk. Arbeidet koordineres av Universitetsmuseene ved UiO, UiB, NTNU og UiT. Forskerskolen starter allerede i august med feltkurs i biosystematikk i emnene entomologi, lichenologi og bryologi. Kurset er spesielt rettet mot PhD-studenter, men det kan også være relevant for andre som ikke arbeider direkte med biosystematikk, og som vil friske opp kunnskapene sine innen disse artsgruppene.
Kurset holdes 2.-7. august 2010 ved Skibotn feltstasjon i Troms. Internasjonale eksperter innenfor de ulike fagemnene vil gi relevant opplæring både i felt og på laboratoriet. Skibotn og omkringliggende områder har en spesiell høy biodiversitet, da dette er møtested for arktiske, tempererte og østlige arter. Stasjonen er nærmere omtalt på http://uit.no/matnat/skibotn/
Forskerskolen dekker reise og opphold for studenter tilknyttet forskerskolen i biosystematikk. Det kan også bli aktuelt å dekke reise og opphold for andre enn PhD-studenter.
Feltkurset administreres av Tromsø museum ved Jarle W. Bjerke og Inger Greve Alsos. |
 |
|
Bergklippe med fargerike lavarter, deriblant raudberglav (Xanthoria elegans) og Rhizoplaca chrysoleuca. Foto: Jarle W. Bjerke |
| |
Aktuell dokumentasjon:
Kontaktperson ved Tromsø museum:
Jarle W. Bjerke e-post: jarle.bjerke@uit.no
Del denne artikkelen på Facebook