Brannavhengige sopper For mange arter i dårlig under-søkte grupper som insekter, sopp og lav spiller skogbrann en viktig rolle. Flere arter av sopp er for eksempel avhengig av brann for å kunne danne fruktlegemer og dermed spre sporene sine. Slike brannavhengige sopper kalles ofte fønikoide sopper på grunn av evne til å dukke opp fra intet som en fugl Fønix fra asken.
Undersøkelsen som Skog og land-skap og NINA nå har lagt frem gir ny og viktig kunnskap om artsmangfoldet som utvikler seg etter en skogbrann.
Begersopp dominerer tidlig Resultatene viser at det i en tidlig fase etter brannen var stor |
 |
|
Begersoppene gulbrunt bålbeger og fiolett brunbegersopp. Foto: Anne Sverdrup-Thygeson |
| |
produksjon av brannavhengige sopparter som gulbrunt bålbeger (Geopyxis carbonaria) og bålskjellsopp (Pholiota highlandensis). Over halvparten av de totalt 24 brannsoppene som ble registrert i denne fasen tilhører gruppen begersoppp. Disse var særlig å finne i hardtbrente områder av furuskogen.
Rikt mangfold i brent eikeskog
Prosjektet registrerte en del sjeldne brannsopper i rikere skog, og det ble også funnet en helt ny brannsopp for Norge, kullklokkehatt (Galerina carbonicola). Mangfoldet av brannsopper var særlig rikt og spesielt i gammel eik-lindeskog og rikere barskog. I den brente eikeskogen var det også høy produksjon av ikke-brannavhengige sopparter.
Lav trenger lengre tid
En lyskrevende lavart som blomsterstry (Usnea florida) synes å ha overlevd brannen og hadde rike forekomster. Typiske brannbegunstigete lavarter ser imidlertid ut til å trenge lenger tid for å etablere seg etter brannen.
Aktuell dokumentasjon:
Kontaktpersoner:
Harald Bratli, Norsk institutt for skog og landskap (prosjektleder)
e-post: harald.bratli@skogoglandskap.no tlf: 64 94 89 14/91 79 90 85
Ingrid Salvesen, Artsdatabanken (prosjektkoordinator for Artsprosjektet)
e-post: ingrid.salvesen@artsdatabanken.no tlf: 73 59 22 13/48 29 04 32